Атина 23ти Октомври 

Атина е град кој што ги има поминато сите фази на општествено уредување. Од робовладетелство, преку капитализам, социјализам, комунизам, феудализам до демократија. Атина сама по себе е една од најпосетуваните дестинации. Годишно ја посетваат 17 милиони, па со самото тоа ни е јасно зашто Грција никогаш не банкротира. Атина е всушност водечкиот град на Грција. Денес во Атина владее свет со ултрамодерна, урбанистичка и архитектонска смела линија во полн сјај со класична и неповторлива убавина.

Атина е приказна која трае….

Програма на патување: 

ПРВ ДЕН 20.10.2023

Состанок на групата во 20:30 часот пред Хотел Русија. Поаѓање во 21:00 часот. Патување преку граничниот премин Богородица-Евзони и ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

ВТОР ДЕН 21.10.2023

Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот со локален водич (Плоштадот Омонија, Плоштадот Сантагма, каде се наоѓа парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека). Слободно време низ центарот на прекрасната Атина или посета на Акропол. Заминување кон Глифада. Смествање во хотел. Слободно попладне. Во вечерните часови слободно време за одмор или прошетка по преубавата Глифада.

ТРЕТ ДЕН 22.10.2023

Атина-Корнит-Пелопонез

Појадок. Целодневна екскурзија на Арголида Коринтскиот канал (кој ги поврзува егејското и јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), градчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон).

Планиран одмор со можност за ручек во локалната таверна. Враќање во Глифада. Слободно време за одмор, вечерта препорачуваме ноќна прошетка во Атина или шопинг во Глифада.

Ноќевање.

ЧЕТВРТИ ДЕН 23.10.2023

Појадок. Факултативна екскурзија Аполоновиот брег, летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат на самиот рт’ во слава на богот Посејдон. Слободно време и заминување кон Македонија. Возење со гранични формалности и попатни паузи, присигнување во доцните ноќни часови.

ПРОМО цена по лице 129€ / 7.998ден 

Редовна цена по лице 159€ / 9.858ден 

Во цената на аранжманот е вклучено: 

*Превоз со високо туристички автобус

*2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Глифада

*Организиран разглед на градот со локален водич

*Организација и водство на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено: 

*Екскурзија на Арголида-Пелопонез – 45е

*Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег – 15е

*Туристичка такса 1,5е по соба од ден, наплата на рецепција во хотел

*Влезници за посета на локалитетите со водич (Акропол 20е, Микена 12е, Епидариус 12е, *Посејдонов храм 10е)

*Патничко осигурување

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ

Сунион и Аполоновиот брег

Цена за пакет: 15е

Кејп Суниоп е неверојатна локација во секое време од денот, но таму би се почуствувале неверојатно доколку имате можност да го гледате неверојатното зајдисонце. Под Вас се протега Егејското Море а покрај вас се наоѓаат и величествените урнатини на храмот Посејдон. Лесно е да се разбере зошто античките Грци изградиле храм на богот на морето овде.

Арголида-Пелопонез

Цена за пакет: 45e

Пелопонез е голем полуостров и регион во јужна Грција, го формира делот на државата јужно од Коринтскиот Залив. Делови од него припаѓаат на три периферии; поголемиот дел од полуостровот припаѓа на периферијата Пелопонез, а мал дел на Западна Грција и Атика. Полуостровот има површина од 21.549 км2 и е најјужниот дел од грчкото копно. Со прокопувањето наКоринтскиот Канал во 1893 година  Пелопонез бил издвоен од копното, и може да се смета за остров.

Важни напомени: 

Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари

За сингл соба цената изнесува 159 евра 

Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)

Деца од 3 до 11,99 години плаќаат 79e

Дете до 12 години придружувано со едно возрасно лице плаќа 100% од сумата на аранжманот.

Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете.

Резервации за одреден кат или страна не е можна.

Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати.

Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.