ADVENTURE TOUR ABU DHABI & DUBAI

Опис

СО АВИОН ОД СКОПЈЕ ДАТИ НА ПАТУВАЊЕ 01-07.11 / ПЕРИОД НА ПРЕСТОЈ 02-06.11.2023 (4 НОЌИ)

УНИКАТНА АДРЕНАЛИНСКА ТУРА ДУБАИ И АБУ ДАБИ – доколку сакате брзина и адреналин, шоу со суперавтомобили, drifting & drag racing лудило, да се возите на најбрзиот ролеркостер на светот, да бидете дел од Формула 1 трките и Ferrari World, сафари во пустина и возење со Quad Bike, ова е унукатна тура специјално креирана за Вас. Секако и со посета на новите најдобри атракции како Abu Dhabi Sea World, Green Planet и време за плажа, шопинг, уживање и луксуз. 

Напомени

Програма на патувањето – авиокомпанија TURKISH AIRLINES од Скопје, со вклучен 20 кг чекиран багаж и 7 кг рачен и оброк согласно политика на авио компанија. Саатници на полетување и слетување се по локално време и согласно моменталнен ред на летање на TURKISH AIRLINES

Детали од лет
TK1006 01NOV  SKPIST  2045 0015*/ TK 762  02NOV  ISTDXB  0135 0655
TK 761  07NOV  DXBIST  0255 0645/ TK1003 07NOV  ISTSKP  0825 0755

01-02.11/23 – Полетување од Скопје во 20:45. Слетување во Истанбул во 00:15 часот. Полетување за ДУБАИ 02.11 во 01:35 часот и слетување во 06:55. Трансфер до хотел во Дубаи. Пријавување – влез после 14:00ч. Време за одмор и слободни активности.

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ –  ПОПЛАДНЕ ГРАДСКА ТУРА Дубаи City tour (4 часа) – 7-12 Pax – 60 ЕУР по лице/ на српски јазик (ако се пријавени под 7 лица тура е индивидуална и е поскапа)

Попладнето започнува нашата полудневна градска тура и разглед на Дубаи. Нашата тура започнува со возење кон Палмата Jumeirah, која се смета за една од осумте светски чуда, каде ќе имате можност само за кратка фотосесија пред хотелот Atlantis. На враќање панорамснки ги гледаме DUBAI MARINA и JBR THE WALK. Потоа го посетуваме познатиот пазар MADINAD JUMAIRAH, наречена уште и Мала Венеција, каде ќе имаме стоп за јадење и кафе пауза. Од тука има најубав поглед на Burj Al Arab и се праватѕа најдобри фотографии. Нашата тура завршува во BURJ KALIFA/ DUBAI MALL каде се фотографираме. Остануваме во молот каде ги гледаме распеаните фонтани (почнуваат после 18 часот на секои 30 минути). Слободно време за индивидуалкни активности и шопинг. ОПЦИОНО – Burj Khalifa (САМО влезници 50 евра normal hours после 18.3, за 124 кат). Индивидуално враќање во хотелот.

03.11/23- Претпладне слободно време. ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА – ПОПЛАДНЕ ПУСТИНСКО САФАРИ СО СКАРА И ТРАДИЦИОНАЛНА ВЕЧЕРА – после 14.30 часот до 21 часот (со вклучен трансфер од/до хотел) – 50 ЕУР по лице 

Во попладневните часови Ве земаме од Дубаи со jeep 4×4, одиме кон Hatta и Oman и кога ќе видите дека ги напуштате границите на урбанизираниот град, набрзо ќе се најдете во пејсаж со пустински предели. Одиме со џипот по див пат off-road и Вашиот 4×4 џип ќе ја стави на тест Вашата издржливот и ќе го подигне адреналинот, затоа што ќе Ве однесе по високи дини и вози кон планината Hajar. По краткиот одмор, продолжуваме со возење по дините, каде вашиот искусен шофер ќе ве пренесе преку највисоките песочни дини, ставајќи се во костец со тешкиот терен за возење во една многу адреналинска тура. На крај пристигнуваме на фарма за камили на краток одмор и како што полека заоѓа сонцето, се паркираме за да уживаме во глетката на пустина во самрак. По заоѓањето на сонцето и неверојатнотиот видик, одиме кон нашиот камп во пустина. Тука ве дочекува Арапската гостопримливост со кафе и вода, ориентална шведска маса со скара која се приготвува пред Вас (безалхохолни пијалоци и вода вклучени во цена), жена која црта со кна може да Ве нацрта со традицопнални арапски мотиви по рацете. За оние кои сакаат да јаваат камили, иситите им се на располагање.   

ДОПЛАТА ОПЦИОНО за време на пауза – 30 Minutes Quad Bike Drive / 40 еур по лице

04.11/23  ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА – ЦЕЛОДНЕВНА ТУРА ADVENTURE ABU DHABI  (7 часа) – Ferrari World Entry Tickets + Meal Voucher & Abu Dhabi Sea World Entry Tickets + Meal Voucher (вклучен трансфер од/до хотелот) = 195 eur ПО ЛИЦЕ

Ferrari World –Само во првиот тематски парк со брендот Ферари и под иконскиот црвен покрив на Ферари, сместен во срцето на фасцинантниот остров Јас. Помеѓу возењата, гледајте магични претстави, уживајте во вкусовите на Италија и добијте ексклузивен пристап во брзиот, престижен свет на луксузни италијански суперавтомобили и нивните тркачки легенди. Прославете ги животните победи и негувајте го шампионскиот дух кога ќе го посетите Ferrari World Abu Dhabi денес. Сакате брзина? Потоа подгответе се за возењето на вашиот живот само овде во Ferrari World Abu Dhabi. Дом на најбрзиот ролеркостер на светот, највисокото возење на јамка, највисоката структура со спејс-рамка некогаш изградена на планетата и над 40 атракции кои соборуваат рекорди, ова е крајната дестинација за непрекината, хипер-адреналинска, забава со трки на срцето!

Sea World – Првиот тематски парк за морски животни во регионот. Подгответе се за повеќе од 100.000 животни и 75 интерактивни искуства и возења и дознајте сè за Еден океан што не поврзува сите нас. Откријте 8 извонредни кралства кои ве водат на неверојатно патување од половите до тропските предели. Со преку 100 презентации, вклучително и блиски средби со животни и експедиции, SeaWorld е дом на над 35 интерактивни искуства и возења, животни и нивни шоуа, многу ресторани и забава.

05.11/23 – ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА AUTOMADNESS SHOW/ DUBAI AUTODROME (12:00-18:00): Supercar Parades & Hotlaps, Showpaddocks, Autocross, Driftshows, Drive of Fame Presentations. Моменталана цена на влезница за возрасен 20еур/ за дете 6-12г 10еур (карти купени пред шоу до 24.09.2023)

Подгответе се за незаборавно искусто, додека Автодромот Дубаи се трансформира во епицентарот на автомобилската возбуда за фестивалот „AutoMadness“!.

Подгответе се за симфонија од музика и забава, волшебни искуства за семејствата и децата, адреналинот на drifting & drag racing, лудило со возење теренски патеки, автокрос, неверојатни паради на суперавтомобили, импресивна палета на изложувачи од автомобилската, и многу повеќе.

06.11/23  – одјавување од хотелот во 11-12 часот слободно време за индивидуални активности. ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА – ПРЕТПЛАДНЕ ПЛАЖА LA MER BEACH – после посета на Green Planet (само влезница 45 еур за возрасен/ 35еур за дете).

Можност за организрање на ФАКУЛТАТИВНА ЕКСКУРЗИЈА  ПОСЕТА НА MIRICLE GARDEN и GLOBAL VILLAGE/ = 60 еур (16-22 часот). Неверојатно голем простор кој се наоѓа во сред пустина. Вистинска оаза!!! Различни форми, големини, фигури направени од цвеќе. Тука се останува околу 1,5 час и после продолжуваме кон големиот модрен панаѓур на Дубаи со штандови од сите земји од светот.  

Слободни активности. Трансфер до аеродорм

07.11/23 – Полетување за Истанбул во 02:55 часот. Слетување во Истанбул во 06:45 часот и полетување за Скопје во 08:25 часот. Слетување во Скопје во 07:55 часот.

Цената е за целосна уплата при резервација , без право на промена на име или отказ. Цените се ПАКЕТ цени дадени по лице за сместување во соодветниот тип на соба СТАНДАРДНА ДВОКРЕВЕТНА за минимум 2 лица во соба (две полноплатежни суми)

Цената вклучува:

 • Повратен авионски билет на релација СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – ДУБАИ – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
 • Трансфер аеродром Дубаи – хотел Дубаи – аеродром Дубаи; 
 • 4 ноќевања во избраниот хотел/ тип на соба/ на база ноќевање со појадок согласно наведена услуга (согласно саатници на check-in & check-out)
 • Организација и реализација на патувањето
 • локална асистенција во Дубаи (овластен претставник на српски јазик доколку се земат екскурзии пред поаѓање или за дополнителни екскурзии со уплата на лице место на барање)

Цената НЕ вклучува:

 • Влезна виза за  Дубаи   –  95ЕУР по лице (задолжително за сите лица)
 • Патничко здравствено осигурување
 • доплата за early check-in (на барање за 3* İbis Dubai Al Barsha е 150 еур за соба 2 лица/ 4* Dusit D2 Kenz Hotel е 220 еур за соба 2 лица)
 • доплата за late check-out (на барање за 3* İbis Dubai Al Barsha е 150 еур за соба 2 лица/ 4* Dusit D2 Kenz Hotel е 220 еур за соба 2 лица)
 • ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ И ОПЦИОНИ ИНДИВИДУАЛНИ ТУРИ – НА БАРАЊЕ (зависат од број на пријавени лица и протоколи за време на престој, редослед на екскурзии и саатници се подложни на промени согласно инфо на организатор)
 • останати тури и индивидуални излети – НА БАРАЊЕ
 • Останати индивидуални трошоци и индивидуални посети и факултативи
 • Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот * туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.2014 на рецепција во хотел на лице место при check in или при check out (2-4 EUR  по соба по ноќ согласно категоризација на хотелот и тип на соба).  

Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.

*** МИНИМУМ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ГРУПНО ПАТУВАЊЕ – 15 ЛИЦА

 УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: Уплатата е во денарска противвредност по продажен курс 62,00. Цената е гарантирана само за уплата на аконатција за резервација. Во спротивно, гарантиран е изност на аконтација, а остаткот е подложен на промена.

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ: Во готово/ кредитни картички/ преку фактура – уплата на аконтација 50% од вкупната цена на аранжманот за резервација, остатокот најдоцна 10 дена пред поаѓање

Важни напомени и доплати за авион и хотел за дополнителен број на лица:

 • Максимален број на лица во двокреветна соба се две лица. Дополнително возрасно лице или дете во соба со две возрасни лица – ЦЕНА НА БАРАЊЕ (без легло или на помошно легло се намалува комодитет на соба)
 • Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч.  Секое користење на соба и услуга во хотелите надвор од наведеното време, е додатно плаќање кое се врши на рецепција од хотелот директно од страна на странката.
 • Сите оброци во хотелите се на база шведска маса
 • Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја процени исправноста и валидноста на патните и други лични исправи на патниците
 • Потребни документи за виза: скенирана фотографија и пасош на патникот (валиден минимум 6 месеци од дата на враќање од патување)   
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ – За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност

Важни напомени:
За добивање на виза за ОАЕ  потребно е при резервација да го донесете пасошот (валиден мимимум 6 месеци од датум на враќање на патување) и слика во боја или да ги доставите скенирани со висока резолуција во JPG формат скенирани првите две страни од пасошот  на кои се наоѓаат податоците на патникот  како и слика со димензија за пасош (доколку ги доставувате скенирани пратете ги на маилот:  voyager@t-home.mk). Износот за трошоците за визирање не се враќа во случај на неодобрување на виза од страна на имиграционо одделение на ОАЕ. Постои можност  имиграционото одделение да  побара дополнителни документи во зависнот од поединечни случаеви.   

НАПОМЕНА: Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман. Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент. Агенцијата го задржува правото за промена на редоследот на програмата според вонредни околности врз кои неможе да влијае. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 mkd).