FONTANA 4* – Врњачка бања

Хотел „Фонтана“ лоциран е веднаш до паркот, кој се простира на над 60 хектари уреден простор, а од друга страна до познатиот „Мост на Љубовта“ и шеталиштето.Со својата традиција на гостопримство над 55 години, тоа е најпопуларното место. Во 2019 година, хотелот e целосно реновиран и денес има вкупно 212 сместувачки единици, со 176 соби и 36 апартмани, чии тераси нудат уникатен поглед на Централниот парк. Редизајнираните соби со убави имиња и топли бои овозможуваат спој на историјата и модерното време. Апартманите се пространи, модерно опремени и овозможуваат удобност во секој поглед.Започнете го вашиот одмор со книга и утринско кафе или коктел од свежо овошје во модерниот лоби бар или на надворешната тераса. Лоби барот е исто така омилено место за дружење, лесен оброк или чаша вино.Хотелот иако блеска со нов сјај,  ги има задржано старите традиционални вредности: квалитетна услуга, долга традиција и фантастична локација.

ВЕЛНЕС ЦЕНТАР – Современо опремениот велнес центар „Фонтана“ е место за бегство од секојдневниот живот, оаза на мир и уживање во релаксирачка околина.Солена соба – во просторија со температура од 25 ° C, воздухот е збогатен со најдобрите честички на сол што во голема мера има позитивен ефект врз респираторниот систем.Турска бања (АМАМ) – стапката на влажност е околу 100%, a топлината во турската бања полесно се толерира отколку онаа во сауната.Тепидариум или топлите клупи се загреваат на температура од 37 ° С и на овој начин телото испушта онолку топлина колку што прима со минимална употреба на енергија.Туш кабини – комбинацијата на звучни и светлосни ефекти и пријатен третман со капки вода, туш кабините позитивно влијаат на мигрена и напнатост во целото тело.Сауна, три типа на сауни на располагање:Финска сауна: со температура до 100 ° C и мала влажност, поради што се нарекува и „сува сауна“.Инфрацрвена сауна: нордиско дрво од смрека, висока температура и ефект на побрзо потење, се главните карактеристики на оваа сауна.Био сауна: пријатна комбинација на финска и парна сауна каде температурата се движи до 60 ° C со влажност до 50%.

СПА ЦЕНТАР – Хидромасажна када – топла вода каде температурата варира од 30 ° C до 35 ° C, димензии 7m x 2m. , за хидромасажа на стапалата има млазница што извира од подот, додека страничните млазници се наменети за релаксација на регионот на вратот и грбот.Џакузи – температури до 34 ° C, се користи првенствено за релаксација.Рекреативен базен – има димензии 10 х 6 х 1,5 м, температури до 30 ° С.Детски базен – малите деца можат да уживаат во кружниот базен на температура до 32 ° С.

 ***ЦЕНОВНИК НА УСЛУГИ***

ПЕРИОД НА ПРЕСТОЈ: 03.01-30.04.2024 и 01.10-25.12.2024г.

FIT цени во 2024-вонсезонски цени.

Соби:

Супериор двокреветна соба (1/2) 60 евра

Супериор еднокреветна соба (1/1) 85 евра

Услови за сместување:

Наведените цени се за услуга ноќевање со појадок по лице на ден.

Апартмани: 

Suite (јуниор,со тераса,едноспален) 75 евра

Premier suite 85 евра

Wellness suite 98 евра

Наведените цени се за услуга ноќевање со појадок по лице на ден.

* Доплата за вечера 13 еур по лице на ден.

* Доплата за соба со тераса 10 еур по соба на ден.

* Доплата за секое дополнително лице во апартманот е 12 еур на ден.

• Туристичка такса и осигурување не се вклучени во наведените цени.

• Туристичка такса и осигурување 1,5 еур по лице на ден.

• Деца:

– Деца до 7 години – БЕСПЛАТНО, доколку користат заеднички кревет.

– Деца до 12 години доплаќаат 10 евра за услуга ноќевање со појадок.

ПЕРИОД НА ПРЕСТОЈ: 01.05.-30.09.2024г.

FIT цени во 2024- сезонски цени.

Соби:

Супериор двокреветна соба (1/2) 64 евра

Супериор еднокреветна соба (1/1)89 евра

Услови за сместување:

Наведените цени се за услуга ноќевање со појадок по лице на ден.

Апартмани: 

Suite (јуниор,со тераса,едноспален) 79 евра

Premier suite 89 евра

Wellness suite 102 евра

Наведените цени се за услуга ноќевање со појадок по лице на ден.

* Доплата за вечера 13 еур по лице на ден.

* Доплата за соба со тераса 10 еур по соба на ден.

* Доплата за секое дополнително лице во апартманот е 12 еур на ден.

• Туристичка такса и осигурување не се вклучени во наведените цени.

• Туристичка такса и осигурување 1,5 еур по лице на ден.

• Деца:

– Деца до 7 години – БЕСПЛАТНО, доколку користат заеднички кревет.

– Деца до 12 години доплаќаат 10 евра за услуга ноќевање со појадок.