Виена Божиќен базар

 Авион/ 4 дена/ 3 ноќевања

09. Декември  (Сабота)                                               СКОПЈЕ – БРАТИСЛАВА –  ВИЕНА

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 08:30 часот. Полетување за Братислава во 10:25 и слетување во 12:00 часот. Разглед на Братислава. Посета на прекрасниот Братиславски дворец, лоциран на ридот од каде има прекрасен поглед на градот, едно од ретките места со можност да се видат три држави: Австрија, Унгарија и Словачка. Разгледот продолжува кон старото градско јадро: средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Михалската порта, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy каде Моцарт ги изведувал своите дела, палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт… Слободно време за кафе пауза и ручек. Трансфер од Братислава до Виена (80 km) и сместување во хотел. Ноќевање.

10. Декември  (Недела)                             ВИЕНА

Појадок. Панорамски разглед на Виена: Дворецот Белведере изграден од  Еуген Савојски,  обиколка на Рингштрасе (кружната улица) околу која се изградени најзначајните објекти во Виена, Музејскиот кварт, плоштадот Марија Терезија, еден од најубавите комплекси препознатлив по двата музеи близнаци, Парламентот, Универзитетот, Операта… Факултативна посета на Кралскиот дворец Шенбрун, летната резиденција на Франц Џозеф, посетена од милиони туристи годишно. Палатата заедно со паркот е најголема туристичка атракција во Виена, под заштита на УНЕСКО. Прошетка во центарот на градот: најстарата барокна Црква Св. Петар, по познатата улица Грабен до Stephansplatz и Катедралата Св. Стефан симбол на градот и државата, Дворецот Хофбург којбил седиште на моќното Хабсбуршко царство, а денес е резеденција на австрискиот претседател… Посета на божиќниот Базар, да се осети празничната магија со мирисот на ароматичните пекарски производи, печени бадеми, слатки и топли пијалоци за загревање. Рингишпил и забавни работилници за деца, божиќни подароци,  весела музика. Ноќевање.

11. Декември  (Понеделник)                  ВИЕНА

Појадок. Организирана прошетка низ центарот на Виена со придружник. Слободнo време за шопинг по познатата улица Mariahilferstrasse, посета на некое од виенските кафулиња и уживање во “melange” кафе и Сахер торта или посета на ресторан и можност да се проба “вистинската” виенска шницла и Пилснер пиво. Не го пропуштајте божиќниот базар! Ноќевање.

12. Декември  (Вторник)                            ВИЕНА -СКОПЈЕ

Појадок. Трансфер до Братислава.  Полетување за Скопје во 12:30 и слетување во 14:00 часот.

За уплата до 21 Октомври:  549 евра   (34.040 денари)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:                      599 евра   (37.140 денари)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– Авионски превоз на релација Скопје-Братислава-Скопје

– Аеродромски такси

– Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm до 10kg)

– Организиран трансфер од Аеродромот до хотелот и обратно

– Сместување во “Club Hotel Cortina” 4* во Виена на база 3 ноќевања со појадок

– Разглед на Виена со локален водич според програмата

– Разглед на Братислава според програмата

– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Доплата за чекиран багаж – куфер до 10кг  / чекиран багаж – куфер до 20кг  *( цената е променлива, инфо во агенција 7 дена пред поѓање)

– Туристичка такса 740 денари (се плаќа во Агенција)

– Посета на Шенбрун 45 евра (трансфер, влезница, водич) или 10 евра трансфер до Дворецот Шенбрун

– Влезници во локалитетите, карти за локален превоз

– Патничко – здравствено осигурување

– Доплата за еднокреветна соба

НАПОМЕНИ: 

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници

Цените се дадени во евра, уплата се врши во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето