ГЛАМУРОЗНАТА ВАЛЕНСИЈА – ГРАДОТ НА ХЕДОНИЗМОТ

01.11 – 05.11.2023 (4НП) 

01.11.2023  (среда) СКОПЈЕ – СОФИЈА – ВАЛЕНСИЈА
 

Поаѓање од Скопје во 21:30 часот пред Хотел ВИП 31.10.2023 (вторник). Пристигнување на аеродромот во Софија околу 03:30 часот локално време.Лет од Софија во 06:40 часот по локално време.Пристигнување во Валенсија во 09:05 часот.Организиран панорамски разглед на градот со локален водич. Посета на Oceanografic (аквариум) и Ciudad de arts i ciencias (град на уметностите и науките), панорамска обиколка на 15 мостови, парк Гуливер, Палау де ла Музика, Пуенте де лас Флорес (мост на цвеќиња), обиколка на „ртот на Валенсија“ Торес де Серано и Торес де Кварт, стадион на познатиот фудбалски клуб Валенсија – Местаља (влез во групата не е обезбеден), обиколка на Рузафе (космополитски и авангарден дел од градот кој изобилува со студија, барови, улични музичари и бројни ресторани), обиколка на Banco de España во центарот на градот (официјално најубавата зграда во Валенсија) и обиколка на Plaza de Torros, Estacion de Nord, Plaza de Ayutamiento, calle Colon (улица и плоштад Колумбова). Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.


02.11.2023 (четврток)ВАЛЕНСИЈА – „Градот на уметностите и науките“ (Ciudad de las Artes y las Sciencias)

Појадок. Полудневна факултетска екскурзија во Калатравин Градот на  уметностите и науките и посета на Океанариумот. Овој комплекс е ремек дело на уметникот Сантијаго Калатрава кој е роден во Валенсија и кој претставува една од најважните атракции на градот и е негово заштитно обележје. Ова е голем културно-забавен комплекс познат низ целиот свет пред се поради неговата специфична архитектура.Комплекс на згради: уметничката палата „Кралица Софија“, која е зграда на операта; Хемисфера – уникатна кино сала во форма на човечко око; научен музеј „Принц Филип“ каде науката е целосно достапна за јавноста; океанографски музеј; Агора-сала за конгреси, концерти и спортски настани. Не пропуштајте ја посетата на најголемиот европски аквариум, кој содржи до 500 различни видови и вкупно повеќе од 40.000 животни. Слободно попладне. Ноќевање.

03.11.2023 (петок) ВАЛЕНСИЈА – БЕНИДОРМ И АЛИКАНТЕ

Појадок. Слободно време за индивидуални активности или можност за организирање патувања до Бенидорм и Аликанте. Бенидорм е едно од најпознатите шпански одморалишта. Од Валенсија е на околу 130 километри. Прошетка во стариот град. Во договореното време, поаѓање за Аликанте, кој исто така е многу познато шпанско одморалиште. Возење по белиот брег (Коста Бланка). По пристигнувањето, обиколка на тврдината Санта Барбара, по која ова одморалиште станало познато. Следува обиколка на областа Ел Барио де Санта Круз, позната по своите бели куќи со шарени мотиви, катедралата Св. Никола од 17 век, како и градското собрание кое се наоѓа во внатрешноста на урнатините на средновековните ѕидини. По посетата на стариот град, продолжуваме со нашата прошетка кон едно од знаменитостите на градот – авенијата Esplanada de España и завршуваме на плажата Playa del Postiguet, каде ви препорачуваме одмор во еден од локалните ресторани со национална кујна. Враќање во Валенсија. Слободно време. Ноќевање.

04.11.2023 (сабота) ВАЛЕНСИЈА
Појадок. Ви препорачуваме да посетите една од петте плажи во Валенсија: Малвароса, Кабањал, Патакона, Албораја, Порт Саплаја (Валенсија Венеција) или да го посетите најстарото шпанско пристаниште, кое е исто така едно од најголемите во Европа. Препорака: шеталиште со бројни ресторани и поглед на Медитеранот и закотвена јахта.Ноќевање.

05.11.2023 (недела) ВАЛЕНСИЈА – СОФИЈА – СКОПЈЕ
Појадок. Слободен ден за шопинг и индивидуални активности.Можност да се опуштите и да им се препуштите на вашите сетила да ја впијат неверојатната енергија која ја поседува ова неодоливо и магично место,додека го пиете вашиот омилен пијалок и ги слушате прекрасните шумолења на брановите,загледани во бескрајниот хоризонт на морето.
 Во 18:00 часот трансфер од хотел до аеродромот во Валенсија.Лет од Валенсија 21:25 часот и слетување во Софија во 01:35 по локално време.Трансфер од Софија до Скопје. Пристигнување во Скопје во утринските часови на 06.11.2023 (понеделник).

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 699 € / 43.340 ден

Во цената е вклучено:

 • Авионски превоз на наведената дестинација Софија – Валенсија – Софија со Wizzair
 • Трансфер Скопје-Софија-Скопје
 • Рачен багаж (1 торба до 10 кг. со димензии 40х30х20см) што треба да се смести под седиштето
 • Организиран трансфер аеродром хотел аеродром
 • Сместување во хотел со 3* на база 4 ноќевања со појадок
 • Организиран разглед на Валенсија по програмата со локален водич
 • Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето

Во цената не е вклучено:

 • Чекиран багаж (цената зависи од дадениот  моментот на резервација)
 • Разглед на комплексот на Калатравин – 85 евра;
 • Разглед на Бенидорм и Аликанте – 90 евра;
 • Билети за јавен превоз на лице место
 • Туристичка такса 3 € од ден од лице
 • Патничко – здравствено осигурување (задолжително)
 • Факултативите задолжително се резервираaт во агенцијата при самата уплата по избор!