МОСКВА И САНКТ ПЕТЕРСБУРГ

Новогодишно групно патување со лет од Белград
29.12.2021 – 05.01. 2022
7 дена / 6 ноќевања

Прекрасна групна тура во која комбинирано се посетуваат руските убавици – градовите Москва и Санкт Петерсбург. Летовите се од/до Белград, а дадените цени во тотал со сите програмски трошоци вклучени (освен факултативни екскурзии).

Програма

1 ден (29.ДЕК): БЕЛГРАД – МОСКВА
Состанок  на групата два часа пред поаѓање на  аеродромот “Никола Тесла” во 10.45 часот.Лет со авиокомпанијата Aерофлот  vo 12.45 ч.(SU 2091) . Пристигнувањето на аеродромот во Москва Шереметјево во во 18:00 ч. Трансфер до хотелот.Посета на Московското метро во вечерните часови,особено на некои од најубавите метро станици, кои наликуваат на музеи (мозаици, скулптури) (факултативно). Ноќевање.                                                                                                                           

2 ден (30.ДЕК): МОСКВА
Појадок. Панорамско разгледување на градот со автобус: центарот на градот,  Црвениот плоштад, Кремљ,  Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасителот,Новодевичанскиот  Манастир, видиковецот Врапчево брдо,  Универзитетот “Ломоносов”,  Паркот на победата  и други. (без влегување во објектите. Факултативна екскурзија кон Музеот  Бородинската  битка -посветен на војната на Наполеон  во 1812.Главен експонат на музејот е панорамаата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од  најтешките моменти на војната на Бородинското поле.  Ноќевање.                                                                                                           

3 ден (31.ДЕК): МОСКВА
Појадок. Факултативна програма: Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија. Големо  историското и уметничкото богатство на Московскиот  Кремљ,  кои се собрани во една збирка од која е настанат Музеот (Богатството од царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето,ризницата на царска Русија. Во вечерните часови со метро и водич  посета на централните плоштади на Москва каде со прекрасен  огномет се дочекува Новата Година. Ноќевање.

4 ден (01.ЈАН): МОСКВА
Појадок. Факултативна програма: Сергиев  пасад (поранешен    Загорск,  70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј. Слободно време. Ноќевање.

5 ден (02.ЈАН): МОСКВА – САНКТ ПЕТЕРСБУРГ
Појадок. Трансфер до железничка станица. Патување за  Санкт Петерсбург во утринските часови со современ воз  Сапсан. Патувањето трае  3 часа и 50 минути. Панорамско разгледување на градот : Невски Проспект, Казанскиот Парламент,  Кралскиот  плоштад, Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската  катедрала, бронзеното Коњаник … (без да се  влезе во просториите). Трансфер до хотелот.  Сместување Слободно време. Ноќевање.

6 ден (03.ЈАН): САНКТ ПЕТЕРСБУРГ
Појадок. Факултативна програма до Пушкин-Царското Село – летната резиденција на Екатерина Велика, замокот и прекрасниот парк со површина од 34 км2.Ентериерот на замокот фасцинира со сјајот на уметнички предмети изработени од полускапоцени камења, злато, портрети на династијата Романови. По повод 300 – годишнината од основањето на Санкт Петербург заврши реконструкцијата на познатата  Килибарска сала, која  го врати  некогашниот сјај на дворецот на Катерина . . Факултативен  разглед на Петропавловската  тврдина, историското јадро на градот, ПеттропавловскатаЦрква, каде се наоѓаат  сите руски императори, почнувајќи со Петар I, Историскиот музеј на Санкт Петербург, познатиот затвор Слободно време.Ст.Петерсбург ноќе и  подигнување на мостовите до позиција одкаде најубаво се гледа овој спектакал,кој преставува секодневие на овој град со ноќно панорамско разгледање на истиот. Ноќевање.

7 ден (04.ЈАН): САНКТ ПЕТЕРСБУРГ
Појадок. Факултативна програма: Ермитаж, разглед на еден од најголемите музеи во светот  на Зимскиот дворец, со над 3 милиони експонати, со ремек-делата на Леонардо да Винчи, Тицијан, Ван Гог, Сезан, Пикасо Слободно време. Факултативен  разглед на Петропавловската  тврдина, историското јадро на градот, ПеттропавловскатаЦрква, каде се наоѓаат  сите руски императори, почнувајќи со Петар I, Историскиот музеј на Санкт Петербург, познатиот затвор. Факултативно посета на Исакиевската Соборна црква-најголемата православна црква во Русија и една од најубавите градби во Санкт Петерсбург,како во надворешниот изглед  така и во внатрешната декорација. Официалното име на црквата  е преподобниот Исакиј Далматски, а изградена е од 1815 до 1858 година, според проектот на архитектот Огист Менферан.  Слободно време. Ноќевање.                             

8 ден (05.ЈАН): САНКТ ПЕТЕРСБУРГ – БЕЛГРАД
Појадок. Трансфер до аеродром. Лет со авикомпанијата Аерофлот во 08.оочасот(SU2838).Пристигнување  во 09.30часот

Цена по лице во двокреветна соба 795,00 €

Лице во 1/1 940 ,00 €
 

 – – –

Опис на хотелите

Holiday Inn Suschevsky 4*
Хотелот сее наоѓа  на 45-минути возење од аеродромот Шереметјево, додека Црвениот плоштад е на 5 километри или  4 станици со метро. Метро станицата Рига е на 300 метри од хотелот, што води директно до Црвениот плоштад.
Модерните и елегантно уредени соби имаат бања, мини бар, ТВ, апарати за чај/кафе, сеф за лаптоп, клима уред, бесплатен Wi-Fi. Хотелот нуди ресторан, фитнес центар, бар, продавница за подароци/сувенири, менувачница, банкомат .Појадок – шведска маса.

Sankt Peterburg, Hotel Moskva 4*
Хотелот се наоѓа во центарот на градот, на крајот на Невски Проспект, на брегот на реката Нева. Влезот во метро станицата се наоѓа во зградата на хотелот, што дава можност без многу труд и губење време да се стигне до главните знаменитости на градот. Хотелот беше целосно реновиран во 2007 година, а од 2008 година доби категорија 4 * Хотелот располага со неколку ресторани: пивница, ресторан со грузиска кујна, бар „Панорама“ со прекрасен поглед на историскиот центар на градот и Нева. Во фоајето на хотелот има благајна за театар, која дава можност да се купат билети за концертот и театарската програма на Санкт Петербург. Хотелот располага со 825 соби, кои се опремени со ТВ (сателитски програми), телефон, фрижидер, сеф, Wi Fi интернет. Појадок -шведска маса.

Цената влучува:
– Авионски карти според програмата (Белград – Москва & Ст. Петерсбург – Белград.
– Аеродромски такси (141еур – подложни на промени)
– Превоз со брз воз (Сапсан) од Москва до Ст Петрбург.
– 4 ноќевања со појадок во Москва – Holiday Inn Suschevsky 4* во двокреветна соба.
– 3 ноќевања со појадок во Ст.Петерсбург – Hotel Moskva 4* во двокреветна соба.
– Пречек на аеродром и трансфери според програмата.
– Вклучени Разглед на Москва и Ст.Петерсбург
– Придружник на групата (од Белград), локални стручни водичи на српски јазик;
– Организација на аранжманот

Цената не вклучува:
– факултативна програма во Москва и Ст. Петерсбург.
– Индивидуални трошоци;
– Дополнителни оброци
– Задолжително патничко здравствено осигурување
– Трошоци за ПЦР тест (доколку биде потребно)
– Превоз до / од аеродромот во Белград (доколку се соберат повеќе лица, може да биде организиран)

***ЗА ПАТУВАЊЕТО ПОТРБЕН Е ПАСОШ СО НАЈМАЛКУ 6 МЕСЕЦИ ВАЖНОСТ ПО НА ВРАЌАЊЕ***

Факултативи во Москва:
– Кремљ (делот на Кремљ и две православни цркви) – 45 еур
– Сергиев имот (поранешен Загорск) – 45 еур
– Прошетка на Московското метро – 10 еур
– Бородинска битка – 35 еур
– Kрстарење по реката Москва – 45 еур

Факултативи во Ст. Петербург
– Ермитаж – 50еур
– Пушкин (Царското село) – 55 еур
– Петропавловска Тврдина – 35 еур
– Исакиевската Соборна црква – 35 еур

Сите цени вклучуваат: водич, автобуски превоз и влезници.За реализација на Пушкин ( Царско село ), Кремљ и Палатата на оружјето пријавување и плаќање е веднаш со правење на резервација во агенција. Посета на Кремљ,Бородинската битка и Ермитраж е со метро. 

Забелешки:
– За резервации потребна е авансна уплата во висина од 30% од вкупнот износ на аранжманот, целосна доплата најдоцна петнаесет (15) дена пред поаѓање.
– Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
– Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
– За лица со валидни македонски пасоши виза е обезбедана од организаторот, без доплата.
– За влез во Русија потребен е PCR тест не постар од 72  часа пред летот. Сертификатите за  вакцинација за сега не се прифаќаат.

Галерија