И С Т А Н Б У Л

Посетата на Истанбул не е само обична посета на еден град, тоа е буквално магија која после првата посета Ве прави зависник и посакувате повторно и повторно да го посетите овој магичен град, но зошто е тоа така?

Затоа што Истанбул е:

-Единствениот град во светот кој лежи на два континента.

-Без сомнение еден од најголемите градови во минатото и сегашноста, главен град на неколку империи, а денес најголем град во Европа.

-Градот во кој има топење на култури,традиции и обичаи, кој лежи на едно од стратешки најважното место на земјата.

-Со над 450 км крајбрежие распослан на двете страни од протокот Босфор, кој ги спојува Егејското и Мраморното море со Црното море.

-Истанбул во 2019 година е посетен од 14 милиони туристи што го прави 8-ми најпосетуван град во светот.

Затоа дозволете ни ние од Супер Травел да ви го презентираме овој магичен град од кој сигурно ќе бидете маѓепсани, и сигурни сме во тоа дека оваа нема да ви остане прва и единствена посета.

Нашата програма за посета на Истанбул е следнава :

1 Ден 07.03.2024 (Четврток )

Поаѓање од градовите:

-Куманово

-Скопје

-Велес

-Кавадарци 17:30ч

-Неготино

-Гевгелија

Ноќно патување со попатни паузи.

2 ден 08.03.2024 ( Петок )

Пристигнување во предпладневните часови, оставање на багажот во Хотелот кој се наоѓа во областа Лалели.

По краткиот одмор со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со движење преку Капали Чаршија (чаршијата со над 3000 продавници, едно од најпосетуваните места во Истанбул) разгледот продолжува кон :

-Хиподромот ( во вид на потковица, кој некогаш служел за коњски трки) а денес е познат како плоштадот Султан Ахмет каде се наоѓа исто имената Џамија денес позната како Сината Џамија.

Jеребатин  музејот на базиликата цистерна е еден од најважните културни добра каде што можеме да ги следиме трагите од славната историја на Истанбул. Оваа голема подземна цистерна, изградена од источниот римски император Јустинијан Внатре во цистерната има 336 столбови, секоја со висина од 9 метри. Овие колони се подигнати во интервали од 4,80 метри, формирајќи 12 реда, од кои секоја содржи 28 колони. Издлабени од разни видови мермер, повеќето столбови се состојат од едно парче, додека некои се составени од два дел

Сината Џамија можност за индивидуална посета (чија каректеристика е тоа што е единствената џамија со 6 минариња на сино-зелените кристали и мермерни камчииња по кои што го добила и името Сината).

Аја Софија со можност за индивидуална посета (најпрво изградена како црква на Светата мудрост градена во време на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија за покасно да биде прогласена за музеј и беше една од најпосетуваните атракции во Истанбул но претседателот Ердоган повторно ја претвори во џамија)

-По завршување на пешачката тура слободни активности и можност за шопинг во Капали Чаршија и областа Лалели која е преплавена со продавници.

-Во попладневните часови предлагаме факултативна посета на Sapphire Seyir Terasiсо 4Д проекција (Една од највисоките згради во Истанбулод која може да направите прекрасни фотографии и да уживата во 4Д проекцијата преку која ќе ги посетите најпознатите места во Истанбул, и е едно навистина прекрасно доживување)

Ноќевање

3 ден 09.03.2023 ( Сабота )

Појадок.

После појадокот можност за утринско турско кафе на Пјер Лоти од каде имаме прекрасен поглед на заливот Златен рог и на стариот и новиот европски дел на Истанбул.

-Панорамски разглед со локален водич кој ги вклучува:

-Пјер Лоти (жичара + водич)

-Балат (Стара христијанска населба со прекрасни дрвени куќи во која преовладуваат живописните бои на фасадите и мали кафулиња. Тука се наоѓа и старата Грчка гимназија и Вселенската Патријаршија)

-Вселенската Патријаршија (која помагала за ширењето на христијанството во овој дел, исто така овде во црквата Свети Ѓорѓија можете да го видите еден од клиновите со кој бил распнат Исус Христос.)

-Галата Кула (ќе направиме прекрасни фотографии и ќе ја научиме историјата за истата од нашиот локален водич)

-Плоштадот Таксим (најпознатиот плоштад во Истанбул до кој води најпознатата пешачка улица Истиклал, која е полна со продавници,кафичи и ресторани) Слободно време за прошетка.

Долма Бахче палатата факултативна посета со локален водич (палатата во која е преточено целото богатство и раскош во кој уживале султаните, раскошот на внатрешноста може само да се доживее со посета на истата, за која се употребени 14 тони злато ,40 тони сребро прекрасни лустери 288 соби, 68 тоалети прекрасни градини…)

-Крстарење по Босфорот (прекрасно крстарење покрај европскиот и азискиот брег на Босфорот каде се наоѓаат палатата Долма Бахче, џамијата Ортакој ,куќите на познати турски глумци,политичари и бизнисмени многу од нив ќе ги препознаете од турските ТВ серии…)

Слободни активности.

Ноќно крстарење на Босфорот – факултативна можност за три часовно ноќно крстарење по Босфорот придружено со традиционални турски танци, неограничени алкохолни и безалкохолни пијалоци и три вида мени по избор .

Факултативна вечера во Ресторан Гар со традицонална турска вечера неограничени алкохолни и безалкохолни пијалоци и два вида мени по избор .

Ноќевање

4 ден 10.03.2024 (Недела )

Појадок.

После појадокот се одјавуваме од хотелот и се упатуваме кон најголемата продавница КОСКА доколку сакате да си купите алва, локум, баклава и други слатки производи.

Шопинг центар AQUA FLORYA во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми во Истанбул ISTANBUL AQUARIUM , кој може да се посети факултативно. Слободно време за шопинг.

Поаѓање за Македонија ноќно возење со попатни паузи.

5 ден 11.03.2024 (Понеделник)

Пристигнување во Македонија во утринските часови

Цена на аранжманот:

119 евра (7,380ден.) за уплата до 15.02.2024

Редовна цена: 139 евра (8,620 ден.)

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз на наведената релација со високо туристички автобус,
 • 2 Ноќевања со појадок во Хотел 3* во Истанбул,
 • Пешачки разглед со локален водич (Капали Чаршија,Хиподром,Аја Софија,Сината џамија),
 • Посета на шопинг центар AQUA FLORYA,
 • Профисионален туристички придружник,
 • Организација и реализација на патувањето,
 • Туристичка такса.

И С Т А Н Б У Л

Посетата на Истанбул не е само обична посета на еден град, тоа е буквално магија која после првата посета Ве прави зависник и посакувате повторно и повторно да го посетите овој магичен град, но зошто е тоа така?

Затоа што Истанбул е:

-Единствениот град во светот кој лежи на два континента.

-Без сомнение еден од најголемите градови во минатото и сегашноста, главен град на неколку империи, а денес најголем град во Европа.

-Градот во кој има топење на култури,традиции и обичаи, кој лежи на едно од стратешки најважното место на земјата.

-Со над 450 км крајбрежие распослан на двете страни од протокот Босфор, кој ги спојува Егејското и Мраморното море со Црното море.

-Истанбул во 2019 година е посетен од 14 милиони туристи што го прави 8-ми најпосетуван град во светот.

Затоа дозволете ни ние од Супер Травел да ви го презентираме овој магичен град од кој сигурно ќе бидете маѓепсани, и сигурни сме во тоа дека оваа нема да ви остане прва и единствена посета.

Нашата програма за посета на Истанбул е следнава :

1 Ден 07.03.2024 (Четврток )

Поаѓање од градовите:

-Куманово

-Скопје

-Велес

-Кавадарци 17:30ч

-Неготино

-Гевгелија

Ноќно патување со попатни паузи.

2 ден 08.03.2024 ( Петок )

Пристигнување во предпладневните часови, оставање на багажот во Хотелот кој се наоѓа во областа Лалели.

По краткиот одмор со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со движење преку Капали Чаршија (чаршијата со над 3000 продавници, едно од најпосетуваните места во Истанбул) разгледот продолжува кон :

-Хиподромот ( во вид на потковица, кој некогаш служел за коњски трки) а денес е познат како плоштадот Султан Ахмет каде се наоѓа исто имената Џамија денес позната како Сината Џамија.

Jеребатин  музејот на базиликата цистерна е еден од најважните културни добра каде што можеме да ги следиме трагите од славната историја на Истанбул. Оваа голема подземна цистерна, изградена од источниот римски император Јустинијан Внатре во цистерната има 336 столбови, секоја со висина од 9 метри. Овие колони се подигнати во интервали од 4,80 метри, формирајќи 12 реда, од кои секоја содржи 28 колони. Издлабени од разни видови мермер, повеќето столбови се состојат од едно парче, додека некои се составени од два дел

Сината Џамија можност за индивидуална посета (чија каректеристика е тоа што е единствената џамија со 6 минариња на сино-зелените кристали и мермерни камчииња по кои што го добила и името Сината).

Аја Софија со можност за индивидуална посета (најпрво изградена како црква на Светата мудрост градена во време на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија за покасно да биде прогласена за музеј и беше една од најпосетуваните атракции во Истанбул но претседателот Ердоган повторно ја претвори во џамија)

-По завршување на пешачката тура слободни активности и можност за шопинг во Капали Чаршија и областа Лалели која е преплавена со продавници.

-Во попладневните часови предлагаме факултативна посета на Sapphire Seyir Terasiсо 4Д проекција (Една од највисоките згради во Истанбулод која може да направите прекрасни фотографии и да уживата во 4Д проекцијата преку која ќе ги посетите најпознатите места во Истанбул, и е едно навистина прекрасно доживување)

Ноќевање

3 ден 09.03.2023 ( Сабота )

Појадок.

После појадокот можност за утринско турско кафе на Пјер Лоти од каде имаме прекрасен поглед на заливот Златен рог и на стариот и новиот европски дел на Истанбул.

-Панорамски разглед со локален водич кој ги вклучува:

-Пјер Лоти (жичара + водич)

-Балат (Стара христијанска населба со прекрасни дрвени куќи во која преовладуваат живописните бои на фасадите и мали кафулиња. Тука се наоѓа и старата Грчка гимназија и Вселенската Патријаршија)

-Вселенската Патријаршија (која помагала за ширењето на христијанството во овој дел, исто така овде во црквата Свети Ѓорѓија можете да го видите еден од клиновите со кој бил распнат Исус Христос.)

-Галата Кула (ќе направиме прекрасни фотографии и ќе ја научиме историјата за истата од нашиот локален водич)

-Плоштадот Таксим (најпознатиот плоштад во Истанбул до кој води најпознатата пешачка улица Истиклал, која е полна со продавници,кафичи и ресторани) Слободно време за прошетка.

Долма Бахче палатата факултативна посета со локален водич (палатата во која е преточено целото богатство и раскош во кој уживале султаните, раскошот на внатрешноста може само да се доживее со посета на истата, за која се употребени 14 тони злато ,40 тони сребро прекрасни лустери 288 соби, 68 тоалети прекрасни градини…)

-Крстарење по Босфорот (прекрасно крстарење покрај европскиот и азискиот брег на Босфорот каде се наоѓаат палатата Долма Бахче, џамијата Ортакој ,куќите на познати турски глумци,политичари и бизнисмени многу од нив ќе ги препознаете од турските ТВ серии…)

Слободни активности.

Ноќно крстарење на Босфорот – факултативна можност за три часовно ноќно крстарење по Босфорот придружено со традиционални турски танци, неограничени алкохолни и безалкохолни пијалоци и три вида мени по избор .

Факултативна вечера во Ресторан Гар со традицонална турска вечера неограничени алкохолни и безалкохолни пијалоци и два вида мени по избор .

Ноќевање

4 ден 10.03.2024 (Недела )

Појадок.

После појадокот се одјавуваме од хотелот и се упатуваме кон најголемата продавница КОСКА доколку сакате да си купите алва, локум, баклава и други слатки производи.

Шопинг центар AQUA FLORYA во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми во Истанбул ISTANBUL AQUARIUM , кој може да се посети факултативно. Слободно време за шопинг.

Поаѓање за Македонија ноќно возење со попатни паузи.

5 ден 11.03.2024 (Понеделник)

Пристигнување во Македонија во утринските часови

Цена на аранжманот:

119 евра (7,380ден.) за уплата до 15.02.2024

Редовна цена: 139 евра (8,620 ден.)

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз на наведената релација со високо туристички автобус,
 • 2 Ноќевања со појадок во Хотел 3* во Истанбул,
 • Пешачки разглед со локален водич (Капали Чаршија,Хиподром,Аја Софија,Сината џамија),
 • Посета на шопинг центар AQUA FLORYA,
 • Профисионален туристички придружник,
 • Организација и реализација на патувањето,
 • Туристичка такса.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Панорамски разглед со локален водич 20 € – задолжително
 1. Пјер Лоти (жичара + локален водич)
 2. -Балат
 3. -Вселенската Патријаршија
 4. -Галата Кула
 5. Плоштадот Таксим
 • Крстарење по Босфор – 20€
 • Посета на палатата Долма Бахче (Влезница + локален водич) – 45€
 • Sapphire Seyir Terasiсо 4Д проекција (превоз+влезница + локален водич) – 35€
 • Ноќно крстарење на Босфорот – факултативна можност за три часовно ноќно крстарење по Босфорот придружено со традиционални турски танци, неограничени алкохолни и безалкохолни пијалоци и три вида мени по избор – 45 €
 • Факултативна вечера во ресторан Гар на 09.03.2024 со традицонална турска вечера неограничени алкохолни и безалкохолни пијалоци и два вида мени по избор – 35€
 • ISTANBUL AQUARIUM (влезница) – 35€
 • Доплата за еднокреветна соба 3000 денари
 • Здраствено патничко осигурување

ГАЛЕРИЈА