Даруварске Топлице и Загреб Март 

Програма на патување: 

1 ден 21.03.2024 (четврток) СКОПЈЕ – ДАРУВАР 

Состанок на групата на паркингот кај спортска сала Борис Трајковски (кај пералните) во 21.00 часот. Поаѓање за Хрватска во 21.30 часот. Ноќно возење преку Србија и Хрватска со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.     

2 ден 22.03.2024 (петок) ДАРУВАРСКЕ ТОПЛИЦЕ

Пристигнување во претпладневните часови во Дарувар и сместување во хотел. Кратко слободно време за одмор од патувањето. Во договорено време заминување на прошетка и разглед на градот Дарувар со локален водич: Јулијевиот парк, дворецот на грофот Јанковиќ… Враќање во хотел и слободно време за релаксација и СПА уживање, бесплатно користење на термалните базени во хотелот со температура до 36 °C. Вечера. Ноќевање. 

3 ден 23.03.2024 (сабота) ДАРУВАР – ЗАГРЕБ – ДАРУВАР 

Појадок. Ден предвиден за факултативна посета и разглед на главниот град на Хрватска, Загреб. Прошетка и разглед со локален: катедралата Градец – Горни град, плоштадот Бан Јелачиќ, Камената порта, Калчиева улица, Марковата црква… По разгледот следи слободно време за индивидуални прошетки, време за кафе или ручек во хрватската метропола. Во договорено време, собирање на групата и враќање во Дарувар во хотел. Вечера. Ноќевање.

4 ден 24.03.2024 (недела) ДАРУВАР – СКОПЈЕ  

Појадок. Напуштање на хотелот согласно хотелското правило. Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи, можност за факултативна посета на Пивовара Дарувар која вклучува дегустација на сирења и пива. Во договорено време во попладневните часови заминување на групата кон Македонија. Дневно и ноќно возење преку Хрватска и Србија со кратки паузи за одмор и обавување на царински формалности. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

Цена во евра за уплата исклучиво во денарска противвредност по курс 1€/62ден

Цена по лице за минимум 2 лица во соба

Во цената на аранжманот е вклучено:.

• Πревоз со туристички автобус на наведената релација

• Сместување во хотелскиот комплекс Даруварски Топлици во Хотел Термал 3* на база 2 ноќевања 

• Исхрана на база полупансион (појадок и вечера шведска маса)

• Бесплатно користење на базените 2 отворени, 1 затворен во хотелот со термална вода од 30 до 36°C

• Организирана прошетка и разглед на Дарувар со локален туристички водич

• Туристичка такса

• Организација, реализација и лиценциран туристички придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:

• Задолжително патничко осигурување 

• Туристичка такса и рецепциска пријава 5€ по лице за цел престој (доплата на лице место) 

• Целодневна факултативна посета и разглед на Загреб со локален водич – 25€ (доплата на лице место)

• Индивидуални неспоменати трошоци

Важни напомени: 

– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.

– За патувањето е потребно да поседувате валиден биометриски пасош, најмалку 6 месеци пред истек.

– Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број на пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна до 7 дена пред поаѓање.

– За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 30 патници, организаторот го задржува правото во случај на недоволен број на пријавени да ја промени цената на факултативата или истата да ја откаже. 

– Плаќањето се врши исклучиво во денарска противредност по курс 1еур=62мкд.

– За овој аранжман важат ОУ на патување од СКТМ.