ФИРЕНЦА – 15.Март 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 4 дена / 3 ноќевања

15 Mar – 18 Mar, 2024

15.март (петок) СКОПЈЕ – БОЛОЊА – ФИРЕНЦА
Состанок на групата на скопскиот аеродром во 17:00 часот. Лет за Болоња W6 7799 во 19:00ч. Пристигнување во Болоња во 20:50 часот. Организиран трансфер до Фиренца. Сместување во хотел. Ноќевање.

16.март (сабота) ФИРЕНЦА
Појадок. Панорамски разглед на Фиренца со локален водич. Разгледот почнува од Катедралата Санта Марија дел Фиоре, посета на Пјаца дел Дуомо и неговата околина. Пјаца дел Дуомо го формира центарот на градот со Пјаца ди Сан Џовани, и таму се наоѓаат најважните религиозни споменици на Фиренца. Сите ги поврзува живописна декорација, типична обвивка од бели, зелени и розови мермери со геометриски дизајни: Крстилницата, со својата типична октагонална форма, има три бронзени врати украсени со релјефи од значителна важност; Камбанаријата на Џото, една од најпознатите прекрасни камбанарии од готската архитектура, започната од Џото во 1334 година и завршена од Писано и Таленти, Дуомо (Катедралата) на Фиренца со својата позната купола, дело на Филипо Брунелески, симбол на богатството и културната хегемонија на Фиренца. Разгледот продолжува кон плоштадот Piazza Signoria каде се наоѓа позната палата Palazzo Vecchio и сите оригинални статуи на плоштадот вклучувајќи го Персеј на Белини. На крај завршуваме на Pizza del Mercato Nuovo каде ќе можете да ставите паричка во устата на среќната свиња ќе ја погалите, за да го обезбедите вашето враќање во Фиренца. Ноќевање.

17.март (недела) СИЕНА – САН ЏИМИЊАНО
Појадок. По појадокот целодневен факултативен излет до Сиена и Сан Џимињано. Разгледот на Сиена започнува на Пјаца дел Кампо кој има облик на школка, тротоари од тули и сите згради се свртени кон него. На Пјаца дел Кампо, двапати годишно (на 2 јули и 16 август), се одржува најочекуваниот, возбудлив настан од сите граѓани во Сиена – Палио ди Сиена. На плоштадот, можете да се восхитувате на Фонте Гаја, најголемата фонтана во градот. Фонтаната како што можеме да ја видиме денес е копија направена во мермер (оригиналната Фонте Гаја е обновена и може да се види во музејскиот комплекс Санта Марија дела Скала). Меѓу зградите со поглед на Пјаца дел Кампо, ќе ги видите Palazzo Comunale (или Palazzo Pubblico, градското собрание на градот) и кулата Torre del Mangia со својата висина од 87 метри, нуди еден од најубавите погледи на градот. Има преку 400 скалила. На Пјаца дел Дуомо се наоѓаат некои од највеличествените богатства на Сиена: катедралата, криптата и библиотеката Пиколомини. Дуомото на Сиена, или катедралата Санта Марија Асунта, е еден од најистакнатите примери на романескно-готска црква во Италија. Катедралата е збогатена со дела потпишани од познати уметници како Донатело, Никола Писано, Микеланџело и Пинтурикио. Museo dell’Opera del Duomo е еден од најстарите приватни музеи во Италија и се наоѓа на јужната страна на катедралата, во област што требало да биде продолжение на црквата врз основа на проектот на „Новата катедрала “, која никогаш не била завршена.
Сан Џимињано е италијански ридски град во Тоскана, југозападно од Фиренца. Опкружен со ѕидови од 13-тиот век, неговиот стар град е центриран на Пјаца дела Цистерна, триаголен плоштад обложен со средновековни куќи. Има хоризонт од средновековни кули, вклучувајќи го и каменот Торе Гроса. Дуомо ди Сан Џимињано е црква од 12 век со фрески од Гирландајо во нејзината капела Санта Фина. Враќање во Фиренца. Ноќевање.

18.март (понеделник) ФИРЕНЦА – БОЛОЊА (разглед) – СКОПЈЕ 
Појадок.  Заминување кон Болоња. По пристигнување панорамски разглед со локален водич: Посетата  започнува од Пјаца Малпињи, упатувајќи се кон Пјаца Маџоре, некогаш сведок на многу значајни настани, ќе ја посетиме Палацо дел Подеста и Palazzo d’Accursio која дури и по великодушното реставрирање, сè уште го задржува средновековниот шарм. Од Базиликата Свети Петрониј, најважната црква во Болоња и нејзината незавршена фасада, можно е да и се восхитувате на „Богородица и дете“ направена од Јакопо Дела Кверсија. Базиликата во внатрешноста содржи неколку уметнички дела кои им припаѓаат на Џовани да Модена, Лоренцо Коста, Франческо Франсиа, Пармиџанино итн. По ова, ќе продолжиме до фонтаната на Нептун, дело на Џамболоња и Томазо Лаурети. Плоштадот Нептун, кој бил подигнат за време на папството на Пие IV претставува симболот на папската моќ на Болоња. Преку античките улици во непосредна близина на плоштадот, ќе стигнеме до Palazzo della Mercanzia, седиштето на Комората за трговија, индустрија, земјоделство и занаетчиство, и Плоштадот на портата на Равена каде што се наоѓаат двете кули, на Асинели, и на Гарисенда. Одејќи низ Страда Маџоре ќе стигнете до Бенедиктинскиот комплекс на Свети Стефан, познат како „Болоњски Ерусалим“. Разгледот завршува со посета на Archiginnasio, некогашното престижно седиште на Универзитетот, каде се наоѓа Анатомскиот театар. Трансфер до аеродромот во Болоња. Лет за Скопје W6 7800 во 21:25ч. Пристигнување во 23:10 часот.


Во цената на аранжманот е вклучено:
– Авионски превоз на релација: Скопје – Болоња – Скопје (со Wizz Air) со вклучени аеродромски такси
– Сместување во хотел *** во Фиренца, на база 3 ноќевања со појадок
– Панорамски разглед на градот Фиренца со локален водич и јавен превоз
– Панорамски разглед на градот Болоња со локален водич
– Рачна торба (20x40x30cm), максимум 10 кг.
– Oрганизирани трансфери: Болоња аеродром – хотел во Фиренца – Болоња аеродром
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Здравствено – патничко  осигурување
– Туристичка такса: Хотел 3* – 6€ по лице / ноќевање, се наплатува на рецепција
– Целодневен излет во Сиена и Сан Џимињано со локални водичи и приватен превоз – 65€ 
– Пријавен багаж до 10кг/20кг – информација во агенција
– Доплата за 1/1 соба – 97€
– Билети за јавен превоз 1,5€ – 2,5€ по правец
– Влезници за културно-историските споменици

НАПОМЕНА:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
– За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 15 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ .