Category Автобуски

Велигден во Ормос Панагиас 

Програма на патувањето: 01.05.2024 (среда) Скопје – Ормос Панагиас  Состанок на групата на паркингот кај спортската сала Борис Трајковски (кај пералните) 03.30 часот. Поаѓање кон Грција во 04.00 часот. Патувањето се одвива преку граничниот премин Богородица со кратки попатни паузи…

ДАЛМАЦИЈА – Велигден 

Ве водиме во најубавиот дел од Медитеранот. Еве можност да ги посетите бисерите на Јадранот: Омиш, Макарска, Сплит, Бол на Брач со петдневно уживање покрај водите на прекрасниот Медитеран. ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 01.мај (среда)         СКОПЈЕ – ОМИШСостанок…

Велигден на Халкидики; Солун и Света Гора 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 4 дена / 3 полупансиони 03.мај (петок)  СКОПЈЕ – СОЛУН – ТОРОНИСостанок на групата на паркингот спроти СЦ “Борис Трајковски” во 05:30 часот. Поаѓање за Грција во 06:00 ч. Влез во Грција кај граничниот премин Богородица – Евзони. Попатна посета…

Пролом Бања Велигден

03.05.2024 (Петок) СКОПЈЕ – ПРОЛОМ БАЊА Состанок на групата рано наутро во 05.30 часот на паркингот кај Хотел ВИП спроти саем. Поаѓање за Србија во 06.00 часот. Патувањето се одвива преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и…

Куршумлиска Бања Велигден 

Некогаш најпознатиот центар за рехабилитација на Балканот, по 16 години пауза, повторно е отворен за туристи, сега во ново руво. Комплетно реновираниот хотелски комплекс Куршумлиска Бања е лоциран на падините на Копаоник, покрај долината на Бањска Река, на 10км од…

Манастирите на Фрушка Гора и Војводина 

03.05.2024 (Велики Петок) СКОПЈЕ – ТЕРМАЛ ВРДНИК  Состанок на групата на паркингот кај спортската сала Борис Трајковски (кај пералните) во 03:30ч. Поаѓање за Србија во 04:00ч. Пристигнување во Војводина во бањата Врдник околу пладне и сместување во хотел. Слободно време…

Луковска Бања Бела Јела Велигден 

Луковска Бања е лоцирана во јужниот дел на Србија, на источните падини на Копаоник. Со поставеност од 681м надморска висина, таа е највисоката бања во Србија со пријатна умерено континентална клима и голем број на сончеви денови. Карактеристична е по…

Крф за Велигден

Термин: 02.05 – 06.05 Едно од најубавите обележувања на најголемиот христијански празник Велигден на медитеранот е на островот Крф. Посетители од цела Грција, но и светот доаѓаат токму тука за да ја доживеат уникатната прослава на овој остров. Главните случувања…

Стразбур

(Халштад-Салзбург-Колмар-Ријквир) Колмар 3НП – Велигден 1 ден 01.05.2024 СКОПЈЕ Состанок со групата на паркингот кај спортски центар „Борис Трајковски“ во 08.00 ч. и поаѓање за Стразбур во 08:30 часот. Дневно и ноќно возење низ Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и царински…

EMILIA ROMAGNA

3НП(Болоња – Ферара-Римини-Равена-Сан Марино-Парма-Модена) Емилија – Ромања: најбогата меѓу 20-те Италијански регии и една од најразвиените во Европа, спој на две покраини , Емилија и Ромања, во долината на најголемата Италијанска река По. Искористете ја можноста да ги посетите најубавите…