Category Велигден 2024

Велигден во Ормос Панагиас 

Програма на патувањето: 01.05.2024 (среда) Скопје – Ормос Панагиас  Состанок на групата на паркингот кај спортската сала Борис Трајковски (кај пералните) 03.30 часот. Поаѓање кон Грција во 04.00 часот. Патувањето се одвива преку граничниот премин Богородица со кратки попатни паузи…

ДАЛМАЦИЈА – Велигден 

Ве водиме во најубавиот дел од Медитеранот. Еве можност да ги посетите бисерите на Јадранот: Омиш, Макарска, Сплит, Бол на Брач со петдневно уживање покрај водите на прекрасниот Медитеран. ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 01.мај (среда)         СКОПЈЕ – ОМИШСостанок…

Велигден на Халкидики; Солун и Света Гора 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 4 дена / 3 полупансиони 03.мај (петок)  СКОПЈЕ – СОЛУН – ТОРОНИСостанок на групата на паркингот спроти СЦ “Борис Трајковски” во 05:30 часот. Поаѓање за Грција во 06:00 ч. Влез во Грција кај граничниот премин Богородица – Евзони. Попатна посета…

РИМ – Велигден 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 5 дена / 4 ноќевања  СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА 01.мај (среда) СКОПЈЕ – РИМ (Панорамски разглед)  Состанок на групата на скопскиот аеродром во 08:40 часот. Лет за Рим W6 4757 во 10:40ч. Пристигнување во Рим во 12:25 часот. Трансфер до хотелот…

ПРАГА – Велигден 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 5 дена / 4 ноќевања СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА 30.aприл (вторник)       СКОПЈЕ – ПРАГА Состанок на групата на аеродромот во 02:25 часот рано наутро. Полетување за Прага во 04:25 ч. Пристигнување во 10:35 часот. Сместување во хотел и одмор. Попладневен пешачки панорамски пешачки разглед на градот со локален водич:…

ПАРИЗ – Велигден 

Париз – “градот на светлината” со право го носи овој епитет. Со својата единствена архитектура, големите плоштади и старите знаменитости претставува еден од најкомплетните градови на cветот. Градот на модата, француските револуции, богат со историја и култура. На секое споменување…

Пролом Бања Велигден

03.05.2024 (Петок) СКОПЈЕ – ПРОЛОМ БАЊА Состанок на групата рано наутро во 05.30 часот на паркингот кај Хотел ВИП спроти саем. Поаѓање за Србија во 06.00 часот. Патувањето се одвива преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и…

Куршумлиска Бања Велигден 

Некогаш најпознатиот центар за рехабилитација на Балканот, по 16 години пауза, повторно е отворен за туристи, сега во ново руво. Комплетно реновираниот хотелски комплекс Куршумлиска Бања е лоциран на падините на Копаоник, покрај долината на Бањска Река, на 10км од…

Манастирите на Фрушка Гора и Војводина 

03.05.2024 (Велики Петок) СКОПЈЕ – ТЕРМАЛ ВРДНИК  Состанок на групата на паркингот кај спортската сала Борис Трајковски (кај пералните) во 03:30ч. Поаѓање за Србија во 04:00ч. Пристигнување во Војводина во бањата Врдник околу пладне и сместување во хотел. Слободно време…

Луковска Бања Бела Јела Велигден 

Луковска Бања е лоцирана во јужниот дел на Србија, на источните падини на Копаоник. Со поставеност од 681м надморска висина, таа е највисоката бања во Србија со пријатна умерено континентална клима и голем број на сончеви денови. Карактеристична е по…